Vedoucí účastník projektu TAČR:  Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i.

Zodpovědný vedoucí:   Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA.

Datum:  12 / 2012        

Vypracoval:   Ing. Ján Škripko,  Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA,   Ing. Boris Vološ, PhD., Ing. Kateřina Půstová.


Regulace podpovrchového odtoku v drenážních soustavách na zemědělských půdách představuje vizi, která má v širších souvislostech častých změn klimatických extrémů zásadní význam. Jeho význam stoupá nejen z hlediska dotování podzemních vod vodou, ale i jako funkce zlepšení vodního režimu zemědělských půd. Regulace podpovrchového odtoku v drenážních soustavách vylepšuje vodohospodářskou bilanci lokálního území s cílem vylepšení primární potravinové produkce a vylepšení zásob podzemních vod. V zemědělských lokalitách v období sucha zabezpečí prodloužení doby zdržení půdní vody a v období vlhka zajistí nerušený podpovrchový odtok drenáží.

Výzkumný projekt se zabývá otázkou regulace hypodermického odtoku v malých povodích zemědělského charakteru, kde se nejčastěji uplatňují technická řešení v podobě drenážních soustav. V minulosti byly drenážní soustavy umísťované v zamokřených půdách horského i nivního charakteru. Zaručovaly potřebnou vlhkost a podmínky pro růst zemědělských plodin nebo pastevnictví. Dnes, kdy je zásoba vody v krajině významným celospolečenským tématem (nejen v odborných kruzích), přemýšlíme o využití potenciálů drenážních soustav. S tím má přímou souvislost aplikace autoregulačních objektů do výustních uzlů drenážní sítě. Závěrečným výstupem tohoto výzkumného projektu je vývoj a patentování autoregulačního prvku, který zefektivní práci zemědělcům a pomůže líp zapojit drénované půdy do vodní bilance v přírodě. Všechny tyto kroky pak směrují k zvýšení retence vody v krajině.

Cílem naší práce v rámci tohoto výzkumného projektu je zajištění simulace odtoku drenážním systémem. Součástí bude také kalibrace a ověřování modelu a tvorba vhodného prvku v simulačním software s funkcí regulačního prvku drenáže. Dalším cílem je stanovení transformace mezi srážkovým hydrogramem a přítokem do drenážního systému. Simulační modely budou zahrnovat zkoumané drenážní plochy v lokalitě Pokřikov, které se nachází na povodí Kotelského potoka a z části na povodí Dolského potoka východně od obce Pokřikov.Autoregulace_hypodermického_odtoku_v_malých_povodích.png