Zadavatel:Umwelt Büro GmbH Vogtland, Weischlitz
Datum: 03 / 2005
Vypracoval: Jitka Jirsáková
Vedení projektu: Ing. Lubomír Macek, CSc. Autorizovaný inženýr pro vodohospodářské stavby ČKAIT 0005423
Spolupracovníci: Ing. Aleš Fidler
Tato práce navazuje na projekt „Grenzüberschreitender Schutz der Heil- und Mineralquellen im Vogtland in Sachsen und Westböhmen“ zpracovanou v roce 2001 a soustřeďuje se na sestavení základní vodohospodářské bilance v oblasti. Cílem práce je využití nástrojů GIS, přesněji programu IDRISI Kilimanjaro k porovnání k již existující bilanci z roku 2001. Kvůli objektivitě práce budou zachována stejná vstupní data, identická s projektem „Grenzüberschreitender Schutz der Heil- und Mineralquellen im Vogtland in Sachsen und Westböhmen“.
Zpracovávány jsou v této práci dvě povodí – povodí Bílého Halštrova (krystalinikum) se závěrným profilem na státních hranicích a povodí Slatinného potoka. Povodí Slatinného potoka bylo, vzhledem k odlišnému charakteru, rozděleno na dvě části – horní Slatinka až po soutok s Hazlovským potokem, a dolní Slatinka (Chebská pánev) mezi tímto soutokem a ústím Slatinky do Ohře.
Povodí Slatinného potoka a Bílého Halštrova leží severozápadně od Chebu v dolní části Ašského výběžku. Jde o dvě sousední povodí ze kterých voda odtéká téměř opačným směrem. Významnými místy ve zdejší oblasti jsou saské lázně Bad Elster a Františkovy Lázně se zdroji přírodních minerálních a léčivých vod, které si zasluhujících ochranu. Město Aš ležící nejvýše tvoří jakousi část rozvodí mezi povodími. (Viz obr.1.1)